European Armwrestling Championships 2006 - Hungary

XVI European Armwrestling Championships

21.07.2006 God, Hungary

Womens Juniors Left Hand 45 Kg
1. Nartikoeva, Karina (RUS) 10 Pts
2. Jablonskyte, Raminta (LIT) 7 Pts
3. Demchuk, Yuliya (UKR) 5 Pts
4. Lasota, Partycja (POL) 4 Pts
5. Chudycka, Izabela (POL) 3 Pts
 
Womens Juniors Right Hand 45 Kg
1. Nartikoeva, Karina (RUS) 10 Pts
2. Jablonskyte, Raminta (LIT) 7 Pts
3. Demchuk, Yuliya (UKR) 5 Pts
4. Lasota, Partycja (POL) 4 Pts
5. Chudycka, Izabela (POL) 3 Pts
 
Womens Juniors Left Hand 50 Kg
1. Babaieva, Snizhana (UKR) 10 Pts
2. Tverijonaite, Viktorija (LIT) 7 Pts
3. Kudukhova, Syuzanna (RUS) 5 Pts
4. Sakeryte, Rasa (LIT) 4 Pts
5. Batchaeva, Bella (RUS) 3 Pts
6. Snoch, Milena (POL) 2 Pts
7. Bessala, Oksana (UKR) 0 Pts
 
Womens Juniors Right Hand 50 Kg
1. Babaieva, Snizhana (UKR) 10 Pts
2. Kudukhova, Syuzanna (RUS) 7 Pts
3. Batchaeva, Bella (RUS) 5 Pts
4. Snoch, Milena (POL) 4 Pts
5. Tverijonaite, Viktorija (LIT) 3 Pts
6. Bessala, Oksana (UKR) 2 Pts
7. Sakeryte, Rasa (LIT) 0 Pts
 
Womens Juniors Left Hand 55 Kg
1. Khastsaeva, Leska (RUS) 10 Pts
2. Gorskova, Julia (RUS) 7 Pts
3. Boinik, Ganna (UKR) 5 Pts
4. Zwolak, Aleksandra (POL) 4 Pts
5. Gutteter, Magda (POL) 3 Pts
6. Sura, Dana (CZE) 2 Pts
7. Tomsone, Kristine (LAT) 0 Pts
 
Womens Juniors Right Hand 55 Kg
1. Khastsaeva, Leska (RUS) 10 Pts
2. Gorskova, Julia (RUS) 7 Pts
3. Tomsone, Kristine (LAT) 5 Pts
4. Gutteter, Magda (POL) 4 Pts
5. Sura, Dana (CZE) 3 Pts
6. Boinik, Ganna (UKR) 2 Pts
7. Zwolak, Aleksandra (POL) 0 Pts
 
Womens Juniors Left Hand 60 Kg
1. Shitina, Alina (RUS) 10 Pts
2. Kurenkova, Elena (RUS) 7 Pts
3. Ostrowska, Malgorzata (POL) 5 Pts
4. Krumina, Sigita (LAT) 4 Pts
5. Vysniauskaite, Irma (LIT) 3 Pts
6. Tovchenyk, Ruslana (UKR) 2 Pts
7. Shadura, Yana (UKR) 0 Pts
8. Kowanda, Daria (POL) 0 Pts
9. Svobodova, Zuzana (CZE) 0 Pts
10. Juhasova, Simona (SVK) 0 Pts
 
Womens Juniors Right Hand 60 Kg
1. Meladze, Irina (RUS) 10 Pts
2. Shitina, Alina (RUS) 7 Pts
3. Ostrowska, Malgorzata (POL) 5 Pts
4. Nizynska, Magdalena (POL) 4 Pts
5. Vysniauskaite, Irma (LIT) 3 Pts
6. Shadura, Yana (UKR) 2 Pts
7. Tovchenyk, Ruslana (UKR) 0 Pts
8. Svobodova, Zuzana (CZE) 0 Pts
9. Krumina, Sigita (LAT) 0 Pts
10. Juhasova, Simona (SVK) 0 Pts
 
Womens Juniors Left Hand 70 Kg
1. Tskhovrebova, Alina (RUS) 10 Pts
2. Dzhioeva, Marina (RUS) 7 Pts
3. Asnauskaite, Toma (LIT) 5 Pts
4. Dvorakova, Beata (CZE) 4 Pts
5. Drange, Andrea (NOR) 3 Pts
6. Lewandowska, Aleksandra (POL) 2 Pts
7. Novakova, Renata (CZE) 0 Pts
8. Ondo Estokova, Lucia (SVK) 0 Pts
 
Womens Juniors Right Hand 70 Kg
1. Dzhioeva, Marina (RUS) 10 Pts
2. Tskhovrebova, Alina (RUS) 7 Pts
3. Drange, Andrea (NOR) 5 Pts
4. Asnauskaite, Toma (LIT) 4 Pts
5. Novakova, Renata (CZE) 3 Pts
6. Ondo Estokova, Lucia (SVK) 2 Pts
7. Dvorakova, Beata (CZE) 0 Pts
8. Lewandowska, Aleksandra (POL) 0 Pts
 
Womens Juniors Left Hand 70+ Kg
1. Lalieva, Diana (RUS) 10 Pts
2. Samotoy, Alina (RUS) 7 Pts
3. Gedvilaite, Alina (LIT) 5 Pts
4. Shevchenko, Viktoriya (UKR) 4 Pts
5. Szafran, Karolina (POL) 3 Pts
6. Anufriyeva, Lyubov (UKR) 2 Pts
7. Fernezova, Zuzana (SVK) 0 Pts
8. Lachkovicova, Lucia (SVK) 0 Pts
 
Womens Juniors Right Hand 70+ Kg
1. Lalieva, Diana (RUS) 10 Pts
2. Dzheranashvili, Teona (RUS) 7 Pts
3. Anufriyeva, Lyubov (UKR) 5 Pts
4. Gedvilaite, Alina (LIT) 4 Pts
5. Shevchenko, Viktoriya (UKR) 3 Pts
6. Szafran, Karolina (POL) 2 Pts
7. Fernezova, Zuzana (SVK) 0 Pts
8. Lachkovicova, Lucia (SVK) 0 Pts
 
Mens Juniors Left Hand 50 Kg
1. Kuchiev, Soslan (RUS) 10 Pts
2. Rabinovich, Konstantin (RUS) 7 Pts
3. Babynin, Artsiom (BLR) 5 Pts
4. Adamchuk, Yevgeniy (UKR) 4 Pts
5. Brusnik, Yevheniy (UKR) 3 Pts
 
Mens Juniors Right Hand 50 Kg
1. Rabinovich, Konstantin (RUS) 10 Pts
2. Kuchiev, Soslan (RUS) 7 Pts
3. Adamchuk, Yevgeniy (UKR) 5 Pts
4. Babynin, Artsiom (BLR) 4 Pts
5. Brusnik, Yevheniy (UKR) 3 Pts
 
Mens Juniors Left Hand 55 Kg
1. Mullagulov, Eduard (RUS) 10 Pts
2. Gorbunov, Sergiy (UKR) 7 Pts
3. Stelnyk, Oleksandr (UKR) 5 Pts
4. Yordanov, Nikolay (BUL) 4 Pts
5. Stredansky, Jozef (SVK) 3 Pts
6. Balaz, Miroslav (SVK) 2 Pts
7. Snoch, Lukasz (POL) 0 Pts
8. Audzeyenka, Hikhail (BLR) 0 Pts
9. Melnik, Siarhei (BLR) 0 Pts
10. Klein, Radek (CZE) 0 Pts
11. Adamsson, Fllip (SWE) 0 Pts
 
Mens Juniors Right Hand 55 Kg
1. Mullagulov, Eduard (RUS) 10 Pts
2. Stredansky, Jozef (SVK) 7 Pts
3. Stelnyk, Oleksandr (UKR) 5 Pts
4. Gorbunov, Sergiy (UKR) 4 Pts
5. Audzeyenka, Hikhail (BLR) 3 Pts
6. Balaz, Miroslav (SVK) 2 Pts
7. Snoch, Lukasz (POL) 0 Pts
8. Yordanov, Nikolay (BUL) 0 Pts
9. Melnik, Siarhei (BLR) 0 Pts
10. Adamsson, Fllip (SWE) 0 Pts
11. Klein, Radek (CZE) 0 Pts
 
Mens Juniors Left Hand 60 Kg
1. Urtaev, Atsamaz (RUS) 10 Pts
2. Groch, Dawid (POL) 7 Pts
3. Khamidullin, Rim (RUS) 5 Pts
4. Bayar, Mikalai (BLR) 4 Pts
5. Kovac, Michal (SVK) 3 Pts
6. Ivanytskyi, Igor (UKR) 2 Pts
7. Fredrikson, Jesper (SWE) 0 Pts
8. Majkut, Lukas (SVK) 0 Pts
9. Haugeby, Lars (NOR) 0 Pts
10. Lisovski, Dzmitry (BLR) 0 Pts
 
Mens Juniors Right Hand 60 Kg
1. Urtaev, Atsamaz (RUS) 10 Pts
2. Khamidullin, Rim (RUS) 7 Pts
3. Bayar, Mikalai (BLR) 5 Pts
4. Ivanytskyi, Igor (UKR) 4 Pts
5. Groch, Dawid (POL) 3 Pts
6. Kovac, Michal (SVK) 2 Pts
7. Trygub, Borys (UKR) 0 Pts
8. Lisovski, Dzmitry (BLR) 0 Pts
9. Haugeby, Lars (NOR) 0 Pts
10. Majkut, Lukas (SVK) 0 Pts
11. Fredrikson, Jesper (SWE) 0 Pts
 
Mens Juniors Left Hand 65 Kg
1. Kalmykov, Vitaly (RUS) 10 Pts
2. Karaev, Mukharbek (RUS) 7 Pts
3. Siukayev, Alan (UKR) 5 Pts
4. Blanc, Raphael (SUI) 4 Pts
5. Kontura, Patrik (SVK) 3 Pts
6. Farkas, Martin (CZE) 2 Pts
7. Tarr, Roland (HUN) 0 Pts
8. Gregoricka, Ivan (SVK) 0 Pts
9. Zouhar, Leos (CZE) 0 Pts
10. Dauhalets, Siarhei (BLR) 0 Pts
11. Halsen, Sven Kristian (NOR) 0 Pts
 
Mens Juniors Right Hand 65 Kg
1. Kalmykov, Vitaly (RUS) 10 Pts
2. Iakovlev, Dmitriy (RUS) 7 Pts
3. Blanc, Raphael (SUI) 5 Pts
4. Branders, Pierre (BEL) 4 Pts
5. Siukayev, Alan (UKR) 3 Pts
6. Kontura, Patrik (SVK) 2 Pts
7. Tarr, Roland (HUN) 0 Pts
8. Gregoricka, Ivan (SVK) 0 Pts
9. Matula, Jan (CZE) 0 Pts
10. Farkas, Martin (CZE) 0 Pts
11. Dauhalets, Siarhei (BLR) 0 Pts
12. Halsen, Sven Kristian (NOR) 0 Pts
13. Petrik, Deszo (HUN) 0 Pts
 
Mens Juniors Left Hand 70 Kg
1. Albutashvili, George (GEO) 10 Pts
2. Sokaev, Georgy (RUS) 7 Pts
3. Dzhibilov, Ruslan (RUS) 5 Pts
4. Rieger, Christian (POL) 4 Pts
5. Miros, Milan (CZE) 3 Pts
6. Taynov, Artem (UKR) 2 Pts
7. Kolev, Yulian (BUL) 0 Pts
8. Gahtenadze, Irakli (GEO) 0 Pts
9. Gruzynkyy, Igor (UKR) 0 Pts
10. Makhsudyan, A r am (ARM) 0 Pts
11. Hizun, Vitali (BLR) 0 Pts
12. Penc, Krzysztof (POL) 0 Pts
13. Sobcak, Milan (SVK) 0 Pts
14. Sloboda, Michal (SVK) 0 Pts
15. Saaranluoma, Matti (FIN) 0 Pts
16. Balog, Attila (HUN) 0 Pts
17. Chyrvony, Anton (BLR) 0 Pts
18. Gunnarsson, Freddy (SWE) 0 Pts
19. Lakatos, David (HUN) 0 Pts
20. Anthis, Aristotelis (GRC) 0 Pts
21. Svoboda, Matej (CZE) 0 Pts
22. Risoeen, Ronny (NOR) 0 Pts
 
Mens Juniors Right Hand 70 Kg
1. Sokaev, Georgy (RUS) 10 Pts
2. Kolev, Yulian (BUL) 7 Pts
3. Albutashvili, George (GEO) 5 Pts
4. Dzhibilov, Ruslan (RUS) 4 Pts
5. Rieger, Christian (POL) 3 Pts
6. Gruzynkyy, Igor (UKR) 2 Pts
7. Gahtenadze, Irakli (GEO) 0 Pts
8. Gunnarsson, Freddy (SWE) 0 Pts
9. Makhsudyan, A r am (ARM) 0 Pts
10. Tyutyuma, Anatolyi (UKR) 0 Pts
11. Penc, Krzysztof (POL) 0 Pts
12. Hizun, Vitali (BLR) 0 Pts
13. Miros, Milan (CZE) 0 Pts
14. Svoboda, Matej (CZE) 0 Pts
15. Balog, Attila (HUN) 0 Pts
16. Risoeen, Ronny (NOR) 0 Pts
17. Anthis, Aristotelis (GRC) 0 Pts
18. Lakatos, David (HUN) 0 Pts
19. Chyrvony, Anton (BLR) 0 Pts
20. Saaranluoma, Matti (FIN) 0 Pts
21. Sloboda, Michal (SVK) 0 Pts
22. Sobcak, Milan (SVK) 0 Pts
 
Mens Juniors Left Hand 80 Kg
1. Valiev, Chermen (RUS) 10 Pts
2. Sekinaev, Boris (RUS) 7 Pts
3. Cesnakas, Mantas (LIT) 5 Pts
4. Konarik, Ondrej (CZE) 4 Pts
5. Kaplan, Michal (POL) 3 Pts
6. Jasura, Jakub (SVK) 2 Pts
7. Balgalvis, Oskars (LAT) 0 Pts
8. Stasyuk, Serhiy (UKR) 0 Pts
9. Nannestad, Niklas (SWE) 0 Pts
10. Ihnatovich, Uladzimir (BLR) 0 Pts
11. Vrtal, Adam (CZE) 0 Pts
12. Vojencak, Jan (SVK) 0 Pts
13. Moseng, Glenn (NOR) 0 Pts
14. Tsvirkun, Oleg (UKR) 0 Pts
15. Somogyi, David (HUN) 0 Pts
16. Gomola, Pawel (POL) 0 Pts
17. Orsos, Jozsef (HUN) 0 Pts
18. Ivanou, Siarhei (BLR) 0 Pts
19. Sande, Henrik (NOR) 0 Pts
 
Mens Juniors Right Hand 80 Kg
1. Valiev, Chermen (RUS) 10 Pts
2. Ihnatovich, Uladzimir (BLR) 7 Pts
3. Sekinaev, Boris (RUS) 5 Pts
4. Vrtal, Adam (CZE) 4 Pts
5. Stasyuk, Serhiy (UKR) 3 Pts
6. Vojencak, Jan (SVK) 2 Pts
7. Nannestad, Niklas (SWE) 0 Pts
8. Konarik, Ondrej (CZE) 0 Pts
9. Cesnakas, Mantas (LIT) 0 Pts
10. Balgalvis, Oskars (LAT) 0 Pts
11. Moseng, Glenn (NOR) 0 Pts
12. Jasura, Jakub (SVK) 0 Pts
13. Gomola, Pawel (POL) 0 Pts
14. Somogyi, David (HUN) 0 Pts
15. Kaplan, Michal (POL) 0 Pts
16. Tsvirkun, Oleg (UKR) 0 Pts
17. Ivanou, Siarhei (BLR) 0 Pts
18. Sande, Henrik (NOR) 0 Pts
19. Orsos, Jozsef (HUN) 0 Pts
 
Mens Juniors Left Hand 80+ Kg
1. Eldzharov, Azamat (RUS) 10 Pts
2. Tsvetkov, Georgi (BUL) 7 Pts
3. Kostadinov, Krasimir (BUL) 5 Pts
4. Klymov, Mykyta (UKR) 4 Pts
5. Yankovski, Aliaksandr (BLR) 3 Pts
6. Badtiev, Aslanbek (RUS) 2 Pts
7. Hesko, Michal (SVK) 0 Pts
8. Horvath, Robert (SVK) 0 Pts
9. Tompa, Tamas (HUN) 0 Pts
10. Nowak, Grzegorz (POL) 0 Pts
11. Kain, Richard (HUN) 0 Pts
12. Tesar, Jan (CZE) 0 Pts
 
Mens Juniors Right Hand 80+ Kg
1. Eldzharov, Azamat (RUS) 10 Pts
2. Kostadinov, Krasimir (BUL) 7 Pts
3. Klymov, Mykyta (UKR) 5 Pts
4. Yankovski, Aliaksandr (BLR) 4 Pts
5. Tsvetkov, Georgi (BUL) 3 Pts
6. Hesko, Michal (SVK) 2 Pts
7. Horvath, Robert (SVK) 0 Pts
8. Badtiev, Aslanbek (RUS) 0 Pts
9. Nowak, Grzegorz (POL) 0 Pts
10. Dokke, Horten (NOR) 0 Pts
11. Tesar, Jan (CZE) 0 Pts
12. Tompa, Tamas (HUN) 0 Pts
13. Kain, Richard (HUN) 0 Pts
 
Womens Disabled Left Hand 60+ Kg
1. Lieshukova, Olga (UKR) 10 Pts
2. Emlina, Zinaida (RUS) 7 Pts
3. Tychinina, Svetlana (RUS) 5 Pts
4. Kantserova, Damira (RUS) 4 Pts
 
Womens Disabled Right Hand 60+ Kg
1. Lieshukova, Olga (UKR) 10 Pts
2. Emlina, Zinaida (RUS) 7 Pts
3. Tychinina, Svetlana (RUS) 5 Pts
4. Kantserova, Damira (RUS) 4 Pts
 
Mens Disabled Left Hand 60 Kg
1. Kuznetsov, Alexey (RUS) 10 Pts
2. Magomedov, Tagir (RUS) 7 Pts
3. Zverev, Mikhail (RUS) 5 Pts
4. Kuropata, Sergiy (UKR) 4 Pts
5. Rabinovich, Konstantin (RUS) 3 Pts
6. Olins, Martins (LAT) 2 Pts
7. Ludwik, Karol (POL) 0 Pts
8. Varga, Pal (HUN) 0 Pts
 
Mens Disabled Right Hand 60 Kg
1. Magomedov, Tagir (RUS) 10 Pts
2. Zverev, Mikhail (RUS) 7 Pts
3. Kuznetsov, Alexey (RUS) 5 Pts
4. Kuropata, Sergiy (UKR) 4 Pts
5. Akhobadze, Vakhtang (GEO) 3 Pts
6. Rabinovich, Konstantin (RUS) 2 Pts
7. Olins, Martins (LAT) 0 Pts
8. Ludwik, Karol (POL) 0 Pts
9. Varga, Pal (HUN) 0 Pts
 
Mens Disabled Left Hand 75 Kg
1. Mamedov, Ruslan (RUS) 10 Pts
2. Volkhovskiy, Sergey (RUS) 7 Pts
3. Kruglikov, Roman (RUS) 5 Pts
4. Zabojnik, Martin (CZE) 4 Pts
5. Haltvik, Arthur (NOR) 3 Pts
6. Bendeguz, Nagy (HUN) 2 Pts
7. Kocsis, Peter (HUN) 0 Pts
8. Goydenko, Yevgeni)iy (UKR) 0 Pts
 
Mens Disabled Right Hand 75 Kg
1. Mamedov, Ruslan (RUS) 10 Pts
2. Kruglikov, Roman (RUS) 7 Pts
3. Haltvik, Arthur (NOR) 5 Pts
4. Bendeguz, Nagy (HUN) 4 Pts
5. Zabojnik, Martin (CZE) 3 Pts
6. Goydenko, Yevgeni)iy (UKR) 2 Pts
7. Kocsis, Peter (HUN) 0 Pts
8. Volkhovskiy, Sergey (RUS) 0 Pts
 
Mens Disabled Left Hand 90 Kg
1. Makarishchev, Vladimir (RUS) 10 Pts
2. Gladilin, Vladimir (RUS) 7 Pts
3. Krasov, Vadym (UKR) 5 Pts
4. Jakubowski, Bartosz (POL) 4 Pts
5. Nowak, Grzegorz (POL) 3 Pts
6. Jakovlevs, Aivis (LAT) 2 Pts
7. Gyenes, Sandor (HUN) 0 Pts
8. Slota, Kamil (SVK) 0 Pts
 
Mens Disabled Right Hand 90 Kg
1. Makarishchev, Vladimir (RUS) 10 Pts
2. Krasov, Vadym (UKR) 7 Pts
3. Gladilin, Vladimir (RUS) 5 Pts
4. Jakovlevs, Aivis (LAT) 4 Pts
5. Itin, Kurt (SUI) 3 Pts
6. Gargurnis, Kaspars (LAT) 2 Pts
7. Jakubowski, Bartosz (POL) 0 Pts
8. Gyenes, Sandor (HUN) 0 Pts
9. Slota, Kamil (SVK) 0 Pts
10. Nowak, Grzegorz (POL) 0 Pts
 
Mens Disabled Left Hand 90+ Kg
1. Dubovskiy, Igor (RUS) 10 Pts
2. Makhotin, Genadi (RUS) 7 Pts
3. Panumis, Julionas (LIT) 5 Pts
 
Mens Disabled Right Hand 90+ Kg
1. Dubovskiy, Igor (RUS) 10 Pts
2. Makhotin, Genadi (RUS) 7 Pts
3. Panumis, Julionas (LIT) 5 Pts
 
Womens Masters Left Hand 60 Kg
1. Parmarauskiene, Vilija (LIT) 10 Pts
2. Khamidullina, Enzhe (RUS) 7 Pts
3. Zsoltne, Zsirai (HUN) 5 Pts
4. Abrahamsson, Ann Kristin (SWE) 4 Pts
 
Womens Masters Right Hand 60 Kg
1. Parmarauskiene, Vilija (LIT) 10 Pts
2. Khamidullina, Enzhe (RUS) 7 Pts
3. Abrahamsson, Ann Kristin (SWE) 5 Pts
4. Zsoltne, Zsirai (HUN) 4 Pts
 
Womens Masters Left Hand 70 Kg
1. Siren, Sari (FIN) 10 Pts
2. Emlina, Zinaida (RUS) 7 Pts
3. Tychinina, Svetlana (RUS) 5 Pts
 
Womens Masters Right Hand 70 Kg
1. Siren, Sari (FIN) 10 Pts
2. Emlina, Zinaida (RUS) 7 Pts
3. Tychinina, Svetlana (RUS) 5 Pts
 
Mens Masters Left Hand 70 Kg
1. Tarnauskas, Kestutis (LIT) 10 Pts
2. Baumann, Jurgen (GER) 7 Pts
3. Sakeris, Rimantas (LIT) 5 Pts
4. Risku, Antti (FIN) 4 Pts
 
Mens Masters Right Hand 70 Kg
1. Tarnauskas, Kestutis (LIT) 10 Pts
2. Risku, Antti (FIN) 7 Pts
3. Baumann, Jurgen (GER) 5 Pts
4. Sakeris, Rimantas (LIT) 4 Pts
 
Mens Masters Left Hand 80 Kg
1. Shishov, Evgenyi (RUS) 10 Pts
2. Kunnari, Pasi (FIN) 7 Pts
3. Nersisyan, Davit (ARM) 5 Pts
4. Adamsson, Lars (SWE) 4 Pts
5. Szilagyi, Sandor (GER) 3 Pts
6. Popov, Sergey (RUS) 2 Pts
7. Kolle, Georg (GER) 0 Pts
8. Temesvari, Zoltan (HUN) 0 Pts
9. Kokhtashvili, David (GEO) 0 Pts
 
Mens Masters Right Hand 80 Kg
1. Kunnari, Pasi (FIN) 10 Pts
2. Kokhtashvili, David (GEO) 7 Pts
3. Popov, Sergey (RUS) 5 Pts
4. Kolle, Georg (GER) 4 Pts
5. Adamsson, Lars (SWE) 3 Pts
6. Shishov, Evgenyi (RUS) 2 Pts
7. Szilagyi, Sandor (GER) 0 Pts
8. Temesvari, Zoltan (HUN) 0 Pts
9. Nersisyan, Davit (ARM) 0 Pts
10. Andre, Jean Frederic (BEL) 0 Pts
 
Mens Masters Left Hand 90 Kg
1. Lakatos, Janos (HUN) 10 Pts
2. Stusek, Jaroslav (CZE) 7 Pts
3. Krasov, Vadym (UKR) 5 Pts
4. Trikolich, Boris (RUS) 4 Pts
5. Demchuk, Oleksandr (UKR) 3 Pts
6. Paliskis, Romutis (LIT) 2 Pts
7. Gladilin, Vladimir (RUS) 0 Pts
8. Kis, Lajos (HUN) 0 Pts
9. Svoboda, Milan (CZE) 0 Pts
10. Lukkarila, Jukka Pekka (FIN) 0 Pts
11. Thuen, Arne (NOR) 0 Pts
12. Haanpaa, Juoko (FIN) 0 Pts
13. Skora, Andrzej (POL) 0 Pts
 
Mens Masters Right Hand 90 Kg
1. Thuen, Arne (NOR) 10 Pts
2. Lakatos, Janos (HUN) 7 Pts
3. Stusek, Jaroslav (CZE) 5 Pts
4. Paliskis, Romutis (LIT) 4 Pts
5. Skora, Andrzej (POL) 3 Pts
6. Krasov, Vadym (UKR) 2 Pts
7. Svoboda, Milan (CZE) 0 Pts
8. Haanpaa, Juoko (FIN) 0 Pts
9. Lukkarila, Jukka Pekka (FIN) 0 Pts
10. Itin, Kurt (SUI) 0 Pts
11. Demchuk, Oleksandr (UKR) 0 Pts
12. Kis, Lajos (HUN) 0 Pts
13. Trikolich, Boris (RUS) 0 Pts
14. Gladilin, Vladimir (RUS) 0 Pts
 
Mens Masters Left Hand 100 Kg
1. Makhotin, Genadi (RUS) 10 Pts
2. Gadaev, Sergii (UKR) 7 Pts
3. Glabala, Andrzej (POL) 5 Pts
4. Pushkar, Anatolyi (UKR) 4 Pts
5. Andersson, Lennart (SWE) 3 Pts
6. Hymer, Andrzej (POL) 2 Pts
7. Johnsson, Jonny (SWE) 0 Pts
8. Keskeny, Ervin (HUN) 0 Pts
 
Mens Masters Right Hand 100 Kg
1. Ferenc, Simon (HUN) 10 Pts
2. Andersson, Lennart (SWE) 7 Pts
3. Tyumyenyev, Ihor (UKR) 5 Pts
4. Makhotin, Genadi (RUS) 4 Pts
5. Gadaev, Sergii (UKR) 3 Pts
6. Johnsson, Jonny (SWE) 2 Pts
7. Keskeny, Ervin (HUN) 0 Pts
8. Glabala, Andrzej (POL) 0 Pts
9. Hymer, Andrzej (POL) 0 Pts
 
Mens Masters Left Hand 100+ Kg
1. Golovchenko, Valeriy (UKR) 10 Pts
2. Filikidis, Pantelis (GRC) 7 Pts
3. Jentsch, Harmut (GER) 5 Pts
4. Prokhorov, Petr (RUS) 4 Pts
5. Franzen, Johnny (SWE) 3 Pts
6. Pindera, Viktor (UKR) 2 Pts
7. Lukoczki, Karoly (HUN) 0 Pts
 
Mens Masters Right Hand 100+ Kg
1. Rintapaa, Jarmo (FIN) 10 Pts
2. Szasz, Gyorgy (HUN) 7 Pts
3. Pindera, Viktor (UKR) 5 Pts
4. Franzen, Johnny (SWE) 4 Pts
5. Prokhorov, Petr (RUS) 3 Pts
6. Jentsch, Harmut (GER) 2 Pts
7. Lukoczki, Karoly (HUN) 0 Pts
 
---
Womens Masters Right Hand 80 Kg
1. Kubasova, Zinaida (RUS) 10 Pts
2. Kattstrom, Camilla (GER) 7 Pts
 
---
Mens Grand Masters Right Hand 75 Kg
1. Andersson, Kent (SWE) 10 Pts
2. Iermolenko, Valentyn (UKR) 7 Pts
 
---
Mens Grand Masters Right Hand 90 Kg
1. Thuen, Arne (NOR) 10 Pts
2. Kolle, Georg (GER) 7 Pts
3. Mihaly, Josza (HUN) 5 Pts
4. Gladilin, Vladimir (RUS) 4 Pts
5. Stusek, Jaroslav (CZE) 3 Pts
 
---
Mens Grand Masters Right Hand 90+ Kg
1. Golovchenko, Valeriy (UKR) 10 Pts
2. Pushkar, Anatolyi (UKR) 7 Pts
3. Johnsson, Jonny (SWE) 5 Pts
4. Deneumostier, Willy (BEL) 4 Pts
5. Piechowski, Janusz (POL) 3 Pts
6. Mikelionis, Vydas (LIT) 2 Pts
7. Hymer, Andrzej (POL) 0 Pts
8. Prokhorov, Petr (RUS) 0 Pts
9. Filikidis, Pantelis (GRC) 0 Pts
 
Womens Seniors Left Hand 50 Kg
1. Albegova, Diana (RUS) 10 Pts
2. Paulava, Alena (BLR) 7 Pts
3. Babaieva, Snizhana (UKR) 5 Pts
4. Zaklicka, Walentyna (POL) 4 Pts
5. Onishchenko, Yana (UKR) 3 Pts
6. Kudukhova, Syuzanna (RUS) 2 Pts
7. Tverijonaite, Viktorija (LIT) 0 Pts
8. Mihokova, Viera (SVK) 0 Pts
9. Snoch, Milena (POL) 0 Pts
10. Burkhalter, Leila (SUI) 0 Pts
 
Womens Seniors Right Hand 50 Kg
1. Albegova, Diana (RUS) 10 Pts
2. Onishchenko, Yana (UKR) 7 Pts
3. Zaklicka, Walentyna (POL) 5 Pts
4. Mihokova, Viera (SVK) 4 Pts
5. Paulava, Alena (BLR) 3 Pts
6. Burkhalter, Leila (SUI) 2 Pts
7. Chudycka, Izabela (POL) 0 Pts
8. Tverijonaite, Viktorija (LIT) 0 Pts
9. Batchaeva, Bella (RUS) 0 Pts
10. Babych, Nataliya (UKR) 0 Pts
 
Womens Seniors Left Hand 60 Kg
1. Skoryk, Olena (UKR) 10 Pts
2. Larina, Ekaterina (RUS) 7 Pts
3. Enaldieva, Regina (RUS) 5 Pts
4. Parmarauskiene, Vilija (LIT) 4 Pts
5. Bumsaite, Sandra (LIT) 3 Pts
6. Debnarova, Lucia (SVK) 2 Pts
7. Ansone, Endija (LAT) 0 Pts
8. Taule, Laila (NOR) 0 Pts
9. Bonkova, Veronika (BUL) 0 Pts
10. Aloshyna, Natalya (UKR) 0 Pts
11. Hunko, Katsiaryna (BLR) 0 Pts
12. Rodland, Sandra (NOR) 0 Pts
13. Hruskova, Lucia (SVK) 0 Pts
14. Ostrowska, Malgorzata (POL) 0 Pts
15. Svobodova, Zuzana (CZE) 0 Pts
 
Womens Seniors Right Hand 55 Kg
1. Iliushyna, Viktoriia (UKR) 10 Pts
2. Kartzeva, Irina (RUS) 7 Pts
3. Khastsaeva, Leska (RUS) 5 Pts
4. Mietunen, Tanja (FIN) 4 Pts
5. Reva-Schmallegger, Polina (AUT) 3 Pts
6. Kollarovics, Szilvia (HUN) 2 Pts
7. Gutteter, Magda (POL) 0 Pts
8. Babitskaya, Alesia (BLR) 0 Pts
9. Gurchenko, Yana (UKR) 0 Pts
10. Renata, Jozsa (HUN) 0 Pts
11. Zwolak, Aleksandra (POL) 0 Pts
12. Kuliashova, Alena (BLR) 0 Pts
13. Demenska, Liene (LAT) 0 Pts
 
Womens Seniors Left Hand 55 Kg
1. Iliushyna, Viktoriia (UKR) 10 Pts
2. Kartzeva, Irina (RUS) 7 Pts
3. Gorskova, Julia (RUS) 5 Pts
4. Gurchenko, Yana (UKR) 4 Pts
5. Kollarovics, Szilvia (HUN) 3 Pts
6. Zwolak, Aleksandra (POL) 2 Pts
7. Mietunen, Tanja (FIN) 0 Pts
8. Babitskaya, Alesia (BLR) 0 Pts
9. Kuliashova, Alena (BLR) 0 Pts
10. Gutteter, Magda (POL) 0 Pts
11. Renata, Jozsa (HUN) 0 Pts
12. Demenska, Liene (LAT) 0 Pts
 
Womens Seniors Right Hand 60 Kg
1. Skoryk, Olena (UKR) 10 Pts
2. Bonkova, Veronika (BUL) 7 Pts
3. Parmarauskiene, Vilija (LIT) 5 Pts
4. Meladze, Irina (RUS) 4 Pts
5. Debnarova, Lucia (SVK) 3 Pts
6. Hruskova, Lucia (SVK) 2 Pts
7. Hunko, Katsiaryna (BLR) 0 Pts
8. Bumsaite, Sandra (LIT) 0 Pts
9. Enaldieva, Regina (RUS) 0 Pts
10. Rodland, Sandra (NOR) 0 Pts
11. Ostrowska, Malgorzata (POL) 0 Pts
12. Aloshyna, Natalya (UKR) 0 Pts
13. Svobodova, Zuzana (CZE) 0 Pts
14. Taule, Laila (NOR) 0 Pts
15. Abrahamsson, Ann Kristin (SWE) 0 Pts
16. Ansone, Endija (LAT) 0 Pts
 
Womens Seniors Left Hand 65 Kg
1. Makeeva, Irina (RUS) 10 Pts
2. Truskalova, Natalya (UKR) 7 Pts
3. Smirnova, Natalia (RUS) 5 Pts
4. Zanko, Liliya (UKR) 4 Pts
5. Ivanfi, Brigita (HUN) 3 Pts
6. Banach, Katarzyna (POL) 2 Pts
7. Lundh, Katrin (SWE) 0 Pts
8. Andersson, Heidi (SWE) 0 Pts
9. Drange, Andrea (NOR) 0 Pts
10. Polova, Petra (CZE) 0 Pts
11. Chroni, Maria (GRC) 0 Pts
12. Siren, Sari (FIN) 0 Pts
 
Womens Seniors Right Hand 65 Kg
1. Makeeva, Irina (RUS) 10 Pts
2. Andersson, Heidi (SWE) 7 Pts
3. Truskalova, Natalya (UKR) 5 Pts
4. Gavrilova, Olga (RUS) 4 Pts
5. Zanko, Liliya (UKR) 3 Pts
6. Drange, Andrea (NOR) 2 Pts
7. Ivanfi, Brigita (HUN) 0 Pts
8. Banach, Katarzyna (POL) 0 Pts
9. Siren, Sari (FIN) 0 Pts
10. Lundh, Katrin (SWE) 0 Pts
11. Polova, Petra (CZE) 0 Pts
12. Chroni, Maria (GRC) 0 Pts
 
Womens Seniors Left Hand 70 Kg
1. Enaldieva, Anzhela (RUS) 10 Pts
2. Akhmetgareeva, Sofia (RUS) 7 Pts
3. Golubyeva, Alina (UKR) 5 Pts
4. Olah, Zsuzsana (HUN) 4 Pts
5. Derenko, Alla (UKR) 3 Pts
 
Womens Seniors Right Hand 70 Kg
1. Enaldieva, Anzhela (RUS) 10 Pts
2. Olah, Zsuzsana (HUN) 7 Pts
3. Lvova, Anastasia (RUS) 5 Pts
4. Golubyeva, Alina (UKR) 4 Pts
5. Derenko, Alla (UKR) 3 Pts
 
Womens Seniors Left Hand 80 Kg
1. Vaitkute, Egle (LIT) 10 Pts
2. Kerdikoshvili, Irina (RUS) 7 Pts
3. Samotoy, Alina (RUS) 5 Pts
4. Medziausyte, Dalia (LIT) 4 Pts
5. Tahtinen, Tarja (FIN) 3 Pts
6. Melin, Anne (FIN) 2 Pts
7. Sedlackova, Veronika (CZE) 0 Pts
8. Anufriyeva, Lyubov (UKR) 0 Pts
9. Anikina, Nadiya (UKR) 0 Pts
10. Hallenberg, Linda (SWE) 0 Pts
 
Womens Seniors Right Hand 80 Kg
1. Vaitkute, Egle (LIT) 10 Pts
2. Kerdikoshvili, Irina (RUS) 7 Pts
3. Khrustaleva, Natalia (RUS) 5 Pts
4. Medziausyte, Dalia (LIT) 4 Pts
5. Tahtinen, Tarja (FIN) 3 Pts
6. Anikina, Nadiya (UKR) 2 Pts
7. Anufriyeva, Lyubov (UKR) 0 Pts
8. Kattstrom, Camilla (GER) 0 Pts
9. Sedlackova, Veronika (CZE) 0 Pts
10. Hallenberg, Linda (SWE) 0 Pts
11. Melin, Anne (FIN) 0 Pts
 
Womens Seniors Left Hand 80+ Kg
1. Bzarova, Zarina (RUS) 10 Pts
2. Gedvilaite, Alina (LIT) 7 Pts
3. Gusalova, Albina (RUS) 5 Pts
4. Cingule, Zanna (LAT) 4 Pts
5. Ondrackova, Veronika (CZE) 3 Pts
6. Lieshukova, Olga (UKR) 2 Pts
7. Heininen, Paivi (FIN) 0 Pts
8. Szafran, Karolina (POL) 0 Pts
 
Womens Seniors Right Hand 80+ Kg
1. Gusalova, Albina (RUS) 10 Pts
2. Tichonova, Svetlana (RUS) 7 Pts
3. Cingule, Zanna (LAT) 5 Pts
4. Lieshukova, Olga (UKR) 4 Pts
5. Ondrackova, Veronika (CZE) 3 Pts
6. Heininen, Paivi (FIN) 2 Pts
 
Mens Seniors Left Hand 55 Kg
1. Bezkorovainyi, Dmytro (UKR) 10 Pts
2. Abramau, Radzion (BLR) 7 Pts
3. Chagarov, Kazbek (RUS) 5 Pts
4. Turkov, Denis (RUS) 4 Pts
5. Baranau, Valery (BLR) 3 Pts
6. Stefanov, Stefan (BUL) 2 Pts
 
Mens Seniors Right Hand 55 Kg
1. Chomaev, Robert (RUS) 10 Pts
2. Abramau, Radzion (BLR) 7 Pts
3. Bezkorovainyi, Dmytro (UKR) 5 Pts
4. Stefanov, Stefan (BUL) 4 Pts
5. Turkov, Denis (RUS) 3 Pts
6. Baranau, Valery (BLR) 2 Pts
 
Mens Seniors Left Hand 60 Kg
1. Balandin, Oleksandr (UKR) 10 Pts
2. Poliakov, Alexey (RUS) 7 Pts
3. Magomedov, Tagir (RUS) 5 Pts
4. Wyrwa, Mateusz (POL) 4 Pts
5. Bartosiewicz, David (POL) 3 Pts
6. Sulan, Jaroslav (SVK) 2 Pts
7. Csiga, Imre (HUN) 0 Pts
8. Konovalov, Igor (UKR) 0 Pts
9. Potapov, Mykola (GER) 0 Pts
10. Svoboda, Petr (CZE) 0 Pts
11. Korosi, Tibor (HUN) 0 Pts
12. Wilson, Ted (GBR) 0 Pts
13. Sakeris, Rimantas (LIT) 0 Pts
14. Gabisiani, Shalva (GEO) 0 Pts
15. Radimak, Gabriel (SVK) 0 Pts
 
Mens Seniors Right Hand 60 Kg
1. Magomedov, Tagir (RUS) 10 Pts
2. Balandin, Oleksandr (UKR) 7 Pts
3. Nikitchenko, Sergey (RUS) 5 Pts
4. Bartosiewicz, David (POL) 4 Pts
5. Sulan, Jaroslav (SVK) 3 Pts
6. Chykalyuk, Oleh (UKR) 2 Pts
7. Gabisiani, Shalva (GEO) 0 Pts
8. Csiga, Imre (HUN) 0 Pts
9. Svoboda, Petr (CZE) 0 Pts
10. Potapov, Mykola (GER) 0 Pts
11. Radimak, Gabriel (SVK) 0 Pts
12. Kaplan, Jakub (POL) 0 Pts
13. Korosi, Tibor (HUN) 0 Pts
14. Persson, Magnus (SWE) 0 Pts
15. Sakeris, Rimantas (LIT) 0 Pts
16. Wilson, Ted (GBR) 0 Pts
 
Mens Seniors Left Hand 65 Kg
1. Voronetskiy, Aleksander (RUS) 10 Pts
2. Mnatsakanyan, Vladimir (ARM) 7 Pts
3. Asmonas, Mantas (LIT) 5 Pts
4. Bratchenia, Viktar (BLR) 4 Pts
5. Shustik, Denis (UKR) 3 Pts
6. Simanovich, Siarhei (BLR) 2 Pts
7. Borlakov, Murat (RUS) 0 Pts
8. Saaranluoma, Topi (FIN) 0 Pts
9. Bogdan, Zsolt (HUN) 0 Pts
10. Mordvyntsev, Artem (UKR) 0 Pts
11. Matas, Michal (SVK) 0 Pts
12. Mutikainen, Ville (FIN) 0 Pts
13. Blanc, Raphael (SUI) 0 Pts
14. Nagy, Gergo (HUN) 0 Pts
15. Szewczyk, Tomasz (POL) 0 Pts
16. Chamalakis, Stylianos (GRC) 0 Pts
17. Gogiashvili, Revaz (GEO) 0 Pts
 
Mens Seniors Right Hand 65 Kg
1. Voronetskiy, Aleksander (RUS) 10 Pts
2. Bratchenia, Viktar (BLR) 7 Pts
3. Mnatsakanyan, Vladimir (ARM) 5 Pts
4. Szewczyk, Tomasz (POL) 4 Pts
5. Borlakov, Murat (RUS) 3 Pts
6. Asmonas, Mantas (LIT) 2 Pts
7. Simanovich, Siarhei (BLR) 0 Pts
8. Matas, Michal (SVK) 0 Pts
9. Saaranluoma, Topi (FIN) 0 Pts
10. Gogiashvili, Revaz (GEO) 0 Pts
11. Blanc, Raphael (SUI) 0 Pts
12. Mordvyntsev, Artem (UKR) 0 Pts
13. Chamalakis, Stylianos (GRC) 0 Pts
14. Bogdan, Zsolt (HUN) 0 Pts
15. Nagy, Gergo (HUN) 0 Pts
16. Siukayev, Alan (UKR) 0 Pts
17. Mutikainen, Ville (FIN) 0 Pts
 
Mens Seniors Left Hand 70 Kg
1. Getiashvili, Jaba (GEO) 10 Pts
2. Sedrakyan, Vzreh (ARM) 7 Pts
3. Bichilov, Timur (RUS) 5 Pts
4. Zoloev, Khadzimurat (RUS) 4 Pts
5. Delidzakov, Hristo (BUL) 3 Pts
6. Chivu, Daniel (ROM) 2 Pts
7. Pautaran, Pavel (BLR) 0 Pts
8. Bambov, Plamen (BUL) 0 Pts
9. Kollarovics, Laszlo (HUN) 0 Pts
10. Matiashvili, Nikoloz (GEO) 0 Pts
11. Lukyanchuk, Ivan (UKR) 0 Pts
12. Dranishchev, Andrii (UKR) 0 Pts
13. Bartosiewicz, Piotr (POL) 0 Pts
14. Sumak, Pavel (BLR) 0 Pts
15. Tarnauskas, Kestutis (LIT) 0 Pts
16. Miros, Milan (CZE) 0 Pts
17. Molnar, Roland (SVK) 0 Pts
18. Saaranluoma, Matti (FIN) 0 Pts
19. Biro, Gyorgi (HUN) 0 Pts
20. Jonsson, Nicklas (SWE) 0 Pts
21. Pettersson, Andreas (SWE) 0 Pts
22. Georgievski, Mario (SVK) 0 Pts
 
Mens Seniors Right Hand 70 Kg
1. Zoloev, Khadzimurat (RUS) 10 Pts
2. Matiashvili, Nikoloz (GEO) 7 Pts
3. Getiashvili, Jaba (GEO) 5 Pts
4. Bichilov, Timur (RUS) 4 Pts
5. Sedrakyan, Vzreh (ARM) 3 Pts
6. Pautaran, Pavel (BLR) 2 Pts
7. Bambov, Plamen (BUL) 0 Pts
8. Kollarovics, Laszlo (HUN) 0 Pts
9. Delidzakov, Hristo (BUL) 0 Pts
10. Melnik, Sergiy (UKR) 0 Pts
11. Chivu, Daniel (ROM) 0 Pts
12. Gajda, Daniel (POL) 0 Pts
13. Lukyanchuk, Ivan (UKR) 0 Pts
14. Molnar, Roland (SVK) 0 Pts
15. Jonsson, Nicklas (SWE) 0 Pts
16. Schlitte, Matthias (GER) 0 Pts
17. Pettersson, Andreas (SWE) 0 Pts
18. Kazda, Petr (CZE) 0 Pts
19. Bartosiewicz, Piotr (POL) 0 Pts
20. Georgievski, Mario (SVK) 0 Pts
21. Sumak, Pavel (BLR) 0 Pts
22. Anthis, Aristotelis (GRC) 0 Pts
23. Biro, Gyorgi (HUN) 0 Pts
24. Risku, Antti (FIN) 0 Pts
25. Miros, Milan (CZE) 0 Pts
26. Saaranluoma, Matti (FIN) 0 Pts
 
Mens Seniors Left Hand 75 Kg
1. Liliev, Arsen (RUS) 10 Pts
2. Jagnesak, Lubomir (SVK) 7 Pts
3. Ivanov, Miroslav (BUL) 5 Pts
4. Amolins, Janis (LAT) 4 Pts
5. Imerlishvili, Soso (GEO) 3 Pts
6. Starokon, Vladyslav (UKR) 2 Pts
7. Kasan, Peter (SVK) 0 Pts
8. Rudnytskyy, Roman (UKR) 0 Pts
9. Tvaliashvili, Giorgi (GEO) 0 Pts
10. Eloev, Valeriy (RUS) 0 Pts
11. Vrtal, Adam (CZE) 0 Pts
12. Dauhou, Aliaksai (BLR) 0 Pts
13. Andersson, Torbjorn (SWE) 0 Pts
14. Heuse, Olivier (BEL) 0 Pts
15. Szczerba, Piotr (POL) 0 Pts
16. Haugland, Frode Veim (NOR) 0 Pts
17. Savenia, Dzianis (BLR) 0 Pts
18. Humard, Pascal (SUI) 0 Pts
19. Cirponis, Ainars (LAT) 0 Pts
20. Stelmaszyk, Maciej (POL) 0 Pts
 
Mens Seniors Right Hand 75 Kg
1. Liliev, Arsen (RUS) 10 Pts
2. Jagnesak, Lubomir (SVK) 7 Pts
3. Amolins, Janis (LAT) 5 Pts
4. Tvaliashvili, Giorgi (GEO) 4 Pts
5. Kasan, Peter (SVK) 3 Pts
6. Humard, Pascal (SUI) 2 Pts
7. Imerlishvili, Soso (GEO) 0 Pts
8. Ivanov, Miroslav (BUL) 0 Pts
9. Stelmaszyk, Maciej (POL) 0 Pts
10. Szczerba, Piotr (POL) 0 Pts
11. Starokon, Vladyslav (UKR) 0 Pts
12. Andersson, Torbjorn (SWE) 0 Pts
13. Dauhou, Aliaksai (BLR) 0 Pts
14. Haugland, Frode Veim (NOR) 0 Pts
15. Vrtal, Adam (CZE) 0 Pts
16. Savenia, Dzianis (BLR) 0 Pts
17. Eloev, Valeriy (RUS) 0 Pts
18. Pavlov, Roman (UKR) 0 Pts
19. Heuse, Olivier (BEL) 0 Pts
20. Cirponis, Ainars (LAT) 0 Pts
21. Wahlman, George (SWE) 0 Pts
 
Mens Seniors Left Hand 80 Kg
1. Shakmanov, Umarbek (RUS) 10 Pts
2. Babayev, Rustam (UKR) 7 Pts
3. Bulenkov, Aleksander (RUS) 5 Pts
4. Panagiotis, Iliopoulos (GRC) 4 Pts
5. Tatarenka, Vadzim (BLR) 3 Pts
6. Tatarenka, Artsiom (BLR) 2 Pts
7. Jakim, Ondrej (SVK) 0 Pts
8. Samkharadze, Verkhvia (GEO) 0 Pts
9. Wahlman, Jimmy (SWE) 0 Pts
10. Kbilashvili, Ivane (GEO) 0 Pts
11. Pavlov, Roman (UKR) 0 Pts
12. Kunnari, Pasi (FIN) 0 Pts
13. Julev, Dimitar (BUL) 0 Pts
14. Kornek, Robert (GER) 0 Pts
15. Cabu, Frederic (BEL) 0 Pts
16. Kocon, Stefan (SWE) 0 Pts
17. Hanes, Martin (SVK) 0 Pts
18. Zovanyi, Zoltan (HUN) 0 Pts
19. Cesnakas, Mantas (LIT) 0 Pts
20. Stefan, Tamas (ROM) 0 Pts
21. Moseng, Glenn (NOR) 0 Pts
 
Mens Seniors Right Hand 80 Kg
1. Babayev, Rustam (UKR) 10 Pts
2. Tatarenka, Vadzim (BLR) 7 Pts
3. Kbilashvili, Ivane (GEO) 5 Pts
4. Girard, Pascal (SUI) 4 Pts
5. Panagiotis, Iliopoulos (GRC) 3 Pts
6. Samkharadze, Verkhvia (GEO) 2 Pts
7. Julev, Dimitar (BUL) 0 Pts
8. Bulenkov, Aleksander (RUS) 0 Pts
9. Rudnytskyy, Roman (UKR) 0 Pts
10. Hanes, Martin (SVK) 0 Pts
11. Moseng, Glenn (NOR) 0 Pts
12. Kornek, Robert (GER) 0 Pts
13. Stefan, Tamas (ROM) 0 Pts
14. Cesnakas, Mantas (LIT) 0 Pts
15. Wahlman, Jimmy (SWE) 0 Pts
16. Zovanyi, Zoltan (HUN) 0 Pts
17. Tatarenka, Artsiom (BLR) 0 Pts
18. Sande, Henrik (NOR) 0 Pts
19. Cabu, Frederic (BEL) 0 Pts
20. Shakmanov, Umarbek (RUS) 0 Pts
21. Kunnari, Pasi (FIN) 0 Pts
22. Kocon, Stefan (SWE) 0 Pts
23. Jakim, Ondrej (SVK) 0 Pts
 
Mens Seniors Left Hand 85 Kg
1. Golemanov, Stoian (BUL) 10 Pts
2. Karyaev, Murat (RUS) 7 Pts
3. Kostanov, Valeriy (RUS) 5 Pts
4. Khubiashvili, Gela (UKR) 4 Pts
5. Matskevich, Aleh (BLR) 3 Pts
6. Kovacs, Peter (HUN) 2 Pts
7. Babayev, Ruslan (UKR) 0 Pts
8. Malek, Rastilav (SVK) 0 Pts
9. Spannagel, Dieter (GER) 0 Pts
10. Lindholm, Johnny (SWE) 0 Pts
11. Kalejs, Maris (LAT) 0 Pts
12. Makharashvili, Kakhaber (GEO) 0 Pts
13. Lehtonen, Jarno (FIN) 0 Pts
14. Dalak, Marian (SVK) 0 Pts
15. Tuiskul, Aki (FIN) 0 Pts
16. Ivanov, Nikolay (BUL) 0 Pts
17. Drogosz, Damian (POL) 0 Pts
18. Micka, Tomas (CZE) 0 Pts
19. Andersson, Daniel (SWE) 0 Pts
20. Kelemen, Laszlo (HUN) 0 Pts
21. Efstathios, Symeon (GRC) 0 Pts
22. Thuen, Arne (NOR) 0 Pts
23. Grochowski, Mariusz (POL) 0 Pts
 
Mens Seniors Right Hand 85 Kg
1. Babayev, Ruslan (UKR) 10 Pts
2. Kostanov, Valeriy (RUS) 7 Pts
3. Golemanov, Stoian (BUL) 5 Pts
4. Ivanov, Nikolay (BUL) 4 Pts
5. Ruman, Martin (SVK) 3 Pts
6. Spannagel, Dieter (GER) 2 Pts
7. Matskevich, Aleh (BLR) 0 Pts
8. Tuiskul, Aki (FIN) 0 Pts
9. Kovacs, Peter (HUN) 0 Pts
10. Thuen, Arne (NOR) 0 Pts
11. Kalejs, Maris (LAT) 0 Pts
12. Lindholm, Johnny (SWE) 0 Pts
13. Makharashvili, Kakhaber (GEO) 0 Pts
14. Peregudov, Pavlo (UKR) 0 Pts
15. Micka, Tomas (CZE) 0 Pts
16. Drogosz, Damian (POL) 0 Pts
17. Grochowski, Mariusz (POL) 0 Pts
18. Lehtonen, Jarno (FIN) 0 Pts
19. Dalak, Marian (SVK) 0 Pts
20. Andersson, Daniel (SWE) 0 Pts
21. Efstathios, Symeon (GRC) 0 Pts
22. Karyaev, Murat (RUS) 0 Pts
23. Toth, Geza (HUN) 0 Pts
 
Mens Seniors Left Hand 90 Kg
1. Muriev, Viacheslav (RUS) 10 Pts
2. Khadaev, Chermen (RUS) 7 Pts
3. Germanus, Jan (SVK) 5 Pts
4. Rudakov, Mykhailo (UKR) 4 Pts
5. Berdzenishvili, Levan (GEO) 3 Pts
6. Shmyko, Dzmitry (BLR) 2 Pts
7. Birkeland, Oeyvid (NOR) 0 Pts
8. Nikonov, Dmitry (UKR) 0 Pts
9. Fuhr, Sergej (GER) 0 Pts
10. Dobrovic, Radoslav (SVK) 0 Pts
11. Loukola, Tero (FIN) 0 Pts
12. Khutsishvili, Vladimeri (GEO) 0 Pts
13. Mitov, Stefan (BUL) 0 Pts
14. Fudala, Lucjan (POL) 0 Pts
15. Efstathios, Simeonidis (GRC) 0 Pts
16. Pickup, Neil (GBR) 0 Pts
17. Gereke, Carsten (GER) 0 Pts
18. Nagy Rocky, Denes (HUN) 0 Pts
19. Lukkarila, Jukka Pekka (FIN) 0 Pts
20. Kostadinov, Krasimir (BUL) 0 Pts
21. Lauko, Richard (HUN) 0 Pts
22. Drozd, Aleh (BLR) 0 Pts
23. Gkoulioumis, Georgios (GRC) 0 Pts
 
Mens Seniors Right Hand 90 Kg
1. Khadaev, Chermen (RUS) 10 Pts
2. Remez, Sharon (SWE) 7 Pts
3. Muriev, Viacheslav (RUS) 5 Pts
4. Nikonov, Dmitry (UKR) 4 Pts
5. Edilashvili, Tengiz (GEO) 3 Pts
6. Germanus, Jan (SVK) 2 Pts
7. Dobrovic, Radoslav (SVK) 0 Pts
8. Efstathios, Simeonidis (GRC) 0 Pts
9. Onyshchenko, Oleksii (UKR) 0 Pts
10. Nagy Rocky, Denes (HUN) 0 Pts
11. Kovacs, Tibor (HUN) 0 Pts
12. Pickup, Neil (GBR) 0 Pts
13. Kostadinov, Krasimir (BUL) 0 Pts
14. Loukola, Tero (FIN) 0 Pts
15. Drozd, Aleh (BLR) 0 Pts
16. Khutsishvili, Vladimeri (GEO) 0 Pts
17. Haanpaa, Juoko (FIN) 0 Pts
18. Birkeland, Oeyvid (NOR) 0 Pts
19. Gkoulioumis, Georgios (GRC) 0 Pts
20. Fudala, Lucjan (POL) 0 Pts
21. Mitov, Stefan (BUL) 0 Pts
22. Gereke, Carsten (GER) 0 Pts
23. Fuhr, Sergej (GER) 0 Pts
24. Shmyko, Dzmitry (BLR) 0 Pts
 
Mens Seniors Left Hand 100 Kg
1. Kozaev, Aslan (RUS) 10 Pts
2. Oncescu, Ion (ROM) 7 Pts
3. Ivakin, Taras (UKR) 5 Pts
4. Tomsons, Normunds (LAT) 4 Pts
5. Bieli, Silvan (SUI) 3 Pts
6. Drushchits, Aleksander (RUS) 2 Pts
7. Suokko, Sakari (FIN) 0 Pts
8. Ivanov, Sergiy (UKR) 0 Pts
9. Kiss, Jozsef (HUN) 0 Pts
10. Racek, Peter (SVK) 0 Pts
11. Turcsanyi, Ferenc (HUN) 0 Pts
12. Kvikvinia, Genadi (GEO) 0 Pts
13. Vodak, Martin (CZE) 0 Pts
14. Glowinski, Artur (POL) 0 Pts
15. Antonyan, Narek (ARM) 0 Pts
16. Ilchev, Emil (BUL) 0 Pts
17. Buehler, Uli (SUI) 0 Pts
18. Konarik, Antonin (CZE) 0 Pts
19. Chalkos, Georgios (GRC) 0 Pts
20. Aghajanyan, Karapet (ARM) 0 Pts
 
Mens Seniors Right Hand 100 Kg
1. Kozaev, Aslan (RUS) 10 Pts
2. Ivakin, Taras (UKR) 7 Pts
3. Oncescu, Ion (ROM) 5 Pts
4. Pavlenko, Yevgeniy (UKR) 4 Pts
5. Tomsons, Normunds (LAT) 3 Pts
6. Kvikvinia, Genadi (GEO) 2 Pts
7. Drushchits, Aleksander (RUS) 0 Pts
8. Bieli, Silvan (SUI) 0 Pts
9. Khutsishvili, Melkiza (GEO) 0 Pts
10. Glowinski, Artur (POL) 0 Pts
11. Racek, Peter (SVK) 0 Pts
12. Kiss, Jozsef (HUN) 0 Pts
13. Vodak, Martin (CZE) 0 Pts
14. Konarik, Antonin (CZE) 0 Pts
15. Aghajanyan, Karapet (ARM) 0 Pts
16. Turcsanyi, Ferenc (HUN) 0 Pts
17. Ilchev, Emil (BUL) 0 Pts
18. Suokko, Sakari (FIN) 0 Pts
19. Buehler, Uli (SUI) 0 Pts
20. Chalkos, Georgios (GRC) 0 Pts
21. Antonyan, Narek (ARM) 0 Pts
22. Andersson, Lennart (SWE) 0 Pts
 
Mens Seniors Left Hand 110 Kg
1. Pushkar, Andriy (UKR) 10 Pts
2. Kachmazov, Slavik (RUS) 7 Pts
3. Kisov, Plamen (BUL) 5 Pts
4. Svyrydovskyi, Sergii (UKR) 4 Pts
5. Miksz, Attila (HUN) 3 Pts
6. Pol, Vlastimil (CZE) 2 Pts
7. Gumberidze, Shalva (GEO) 0 Pts
8. Fat, Olimpiu (ROM) 0 Pts
9. Tomaga, Rastislav (SVK) 0 Pts
10. Charalampopoulos, Georgios (GRC) 0 Pts
11. Shastakou, Dzianis (BLR) 0 Pts
12. Budych, Maciej (POL) 0 Pts
13. Dobos, Attila (HUN) 0 Pts
14. Mikkonen, Juha (FIN) 0 Pts
15. Sjostrand, Mats (SWE) 0 Pts
16. Corcoveanu, Dragos (ROM) 0 Pts
 
Mens Seniors Right Hand 110 Kg
1. Pushkar, Andriy (UKR) 10 Pts
2. Berdzenishvili, Levan (GEO) 7 Pts
3. Svyrydovskyi, Sergii (UKR) 5 Pts
4. Fat, Olimpiu (ROM) 4 Pts
5. Tomaga, Rastislav (SVK) 3 Pts
6. Pol, Vlastimil (CZE) 2 Pts
7. Schenker, Dirk (GER) 0 Pts
8. Miksz, Attila (HUN) 0 Pts
9. Budych, Maciej (POL) 0 Pts
10. Kisov, Plamen (BUL) 0 Pts
11. Kachmazov, Slavik (RUS) 0 Pts
12. Corcoveanu, Dragos (ROM) 0 Pts
13. Sjostrand, Mats (SWE) 0 Pts
14. Mikkonen, Juha (FIN) 0 Pts
15. Rintapaa, Jarmo (FIN) 0 Pts
16. Dobos, Attila (HUN) 0 Pts
17. Gumberidze, Shalva (GEO) 0 Pts
18. Grzywacz, Mariusz (POL) 0 Pts
19. Shastakou, Dzianis (BLR) 0 Pts
20. Charalampopoulos, Georgios (GRC) 0 Pts
 
Mens Seniors Left Hand 110+ Kg
1. Spusta, Peter (SVK) 10 Pts
2. Roerbakken, Lars (NOR) 7 Pts
3. Jarvinene, Jussi (FIN) 5 Pts
4. Litovtsev, Yevhen (UKR) 4 Pts
5. Tesarik, Dusan (CZE) 3 Pts
6. Glowacki, Slawomir (POL) 2 Pts
7. Gabrielyan, Arsen (ARM) 0 Pts
8. Farkas, Mihaly (HUN) 0 Pts
9. Poska, Boris (RUS) 0 Pts
 
Mens Seniors Right Hand 110+ Kg
1. Spusta, Peter (SVK) 10 Pts
2. Gazdarica, Peter (SVK) 7 Pts
3. Poska, Boris (RUS) 5 Pts
4. Gabrielyan, Arsen (ARM) 4 Pts
5. Roerbakken, Lars (NOR) 3 Pts
6. Jarvinene, Jussi (FIN) 2 Pts
7. Glowacki, Slawomir (POL) 0 Pts
8. Kesztyus, Jozsef (HUN) 0 Pts
9. Tesarik, Dusan (CZE) 0 Pts
10. Litovtsev, Yevhen (UKR) 0 Pts
11. Farkas, Mihaly (HUN) 0 Pts